شنا از جمله ورزش هایی نیست كه آسیب های چشمی یكی از خطرات آنهاست (مثل فوتبال، تنیس، بیس بال، …) ولی قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا كردن بویژه در استخر یكی از مسائلی است كه بسیاری با آن مواجه اند. ولی آیا باید نگران این مسئله بود؟ خیر. قرمزی پس از شنا در استخر سبب آسیب درازمدت نمی شود.

كلر كه برای ضد عفونی كردن و از بین بردن باكتری ها به آب استخر اضافه می شود بخودی خود مشكل ساز نیست. مشكل زمانی رخ می دهد كه كلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاك موجود در آب قرار می گیرد و از تركیب اینها كلرامین تشكیل می شود. در حقیقت علت اصلی قرمزی و چشم كلرامین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با كلرامین ملتهب شده و چشم قرمز می شود. كلرامین همچنین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می كند كه سبب التهاب، حساسیت، خشكی و قرمزی چشم می شود. به این وضعیت كراتیت می گویند.

بر خلاف بسیاری كه تصور می كنند درمان این وضعیت استفاده از قطره هایی است كه قرمزی چشم را كم می كنند درمان صحیح استفاده از تركیباتی نظیر اشك مصنوعی است. اشك مصنوعی لایه ای روی قرنیه ایجاد كرده و به آن فرصت می دهد التیام یابد. مكانیسم اثر تركیباتی كه قرمزی چشم را كم می كنند منقبض كردن عروق خونی است و قطع این داروها سبب شدیدتر شدن مشكل خواهد شد. اگر قرمزی و سوزش چشم شدید باشد و یا به دفعات تكرار شود یك راه دیگر استفاده از عینك شنا است

قرمزی چشم بعد از شنا در استخر، سبب آسیب درازمدت در افراد نمی شود.

جراح و متخصص چشم دانشگاه علوم پزشکی کاشان در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه آسیب های چشمی یکی از خطرات ورزش هایی مثل فوتبال، تنیس، بیس بال، … می باشد، گفت: قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا کردن بویژه در استخر یکی از مسائلی است که افراد بسیاری با آن مواجه اند.

دکتر حسن فرجی پور افزود: کلریی که جهت ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری ها به آب استخر اضافه می شود بخودی خود برای چشم مشکل ساز نیست.

وی تصریح کرد: مشکل زمانی رخ می دهد که کلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاک موجود در آب قرار می گیرد و از ترکیب اینها کلرامین تشکیل می شود، در حقیقت علت اصلی قرمزی چشم، کلرامین است.

وی اظهار داشت: عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با کلرامین ملتهب شده و چشم قرمز می شود.

وی اذعان داشت: کلرامین همچنین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می کند که سبب التهاب، حساسیت، خشکی و قرمزی چشم می شود که به این وضعیت کراتیت می گویند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره با اینکه اغلب تصور می شود قرمزی چشم ناشی از زیاد بودن کلر آب استخر است، گفت: در حالیکه واقعیت دقیقاً بر عکس این موضوع است و این مسئله اغلب ناشی از کم بودن کلر آب است.

دکتر فرجی پور افزود: بوی تند آب استخر نیز بخاطر کم بودن کلر آب است.

وی تصریح کرد: در صورتی که کلر آب کم باشد احتمال عفونت چشم ناشی از وجود باکتری ها در آب افزایش می یابد.

وی ادامه داد: عفونت چشمی (اغلب کنژنکتیویت) معمولاً علاوه بر قرمزی و التهاب، با درد و ترشح همراه است.

وی یادآور شد: اگر قرمزی بعد از شنا در استخر از حد یک التهاب خفیف فرا تر رفته و با ترشح همراه باشد بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید.

رئیس بیمارستان متینی کاشان، درمان این وضعیت را استفاده از قطره اشک مصنوعی و عینک شنا دانست و گفت: اشک مصنوعی لایه ای روی قرنیه ایجاد کرده و آن را التیام می دهد.

دکتر فرجی پور در پایان رعایت نکات زیر را که تا حدود زیادی مانع از مشکلات چشم ناشی از شنا در استخر می شود ضروری دانست:

  • بلافاصله پس از بیرون آمدن از آب دوش بگیرد (دوش گرفتن سبب می شود کلرامین از پوست، مو و چشم شما شسته شود).
  • بلافاصله پس از شنا از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.
  • از عینک شنا استفاده کنید.