مهمترین نکته ای که شما باید آن را تامین کنید، بودجه و هزینه مالی است که مهمترین عامل می باشد

1. تهیه لیستی از موارد مورد نیاز
ساخت استخر هم مانند بقیه کارها نیاز به برنامه ریزی دارد و اینکار زمانی به بهترین شکل انجام می شود که شما یک لیست از موارد مورد نیاز و خواسته های خود تهیه کرده باشید.برای اینکار قبل از پیدا کردن یک کارفرما بهتر است، موارد مورد نیازی که میخواهید در استخر خود داشته باشید را بنویسید و آن را به کارفرمای خود ارائه بدهید برای مثال میخواهید از طرح قلب استفاده کنید یا برای استخر خود پله قرار دهید ویا استخر خود را کم عمق ایجاد کنید. کارفرما با توجه به لیست شما سعی میکند بهترین پیشنهاد ممکن را ارائه نماید.

2.طرح پیشنهادی خود را به صورت مکتوب تحویل دهید
مدل های مختلفی برای ساخت استخر وجود دارد، البته کارفرما نیز کتابی از تمامی از طرحهای مختلف استخر دارد، اما مهمترین مساله ای که باعث اذیت کارفرما می شود این است که مشتری ایده و خواسته های خود را مطرح می کند اما فقط آن را به صورت کلامی بیان میکند و ممکن است چند وقت بعد طرح خود را تغییر دهد و یا حتی ایده جدیدی به آن اضافه کند.اگر شما ایده و خواسته های خود را به صورت مکتوب بنویسید، علاوه بر انسجام فکری خود، باعث می شود که کارفرما بهتر بتواند درخصوص ساخت استخر شما تصمیم گیری نماید.

3.در خصوص روند ساخت استخر و تجهیزات آن کمی مطالعه و تحقیق کنید
ساخت استخر مانند خرید خانه یا ماشین یک نوع سرمایه گذاری محسوب می شود پس بهتر است حتما اطلاعاتی در خصوص آن داشته باشید تا بتوانید بهتر سرمایه گذاری کنید.شما بهتر است در خصوص راه های مختلف استخر، تجهیزات به کارگیری در آن مانند سیستم تصفیه آب، سیستم تمیز کننده و غیره اطلاعات کافی داشته باشید تا بهتر بتوانید با کارفرما خود ارتباط برقرار کنید و اینگونه به کارفرمای خود کمک می کنید تا بهتر بتواند تصمیم بگیرد.

4.یک سازنده استخر یا همان کارفرمای باتجربه پیدا کنید
پیدا کردن کارفرمای باتجربه اصلا کار سختی نیست. شما می توانید از دوستان خود که درزمینه ساختمان سازی فعالیت میکنند یا اتحادیه مربوط به ساختمان ، آدرس بهترین سازنده را بگیرید.

5.تعیین کنید که چه نوع استخری میخواهید بسازید
طرح استخر مهمترین و پایه ترین مساله قبل از ساخت آن می باشد.طرح های مستطیلی برای مکانهای کلاسیک مانند استخرهای عمومی مناسب میباشد.اما طرح های دیگر بیشترحالت فانتزی دارند و میتوان از پوشش های گیاهی خاص و یک آبشار مصنوعی کوچک نیز استفاده کرد.انتخاب شکل اشتباه میتواند باعث زشت شدن حالت حیاط خانه شما شود و بعد از مدتی شما اقدام به خراب کردن استخر و طراحی مجدد آن نمایید و این یعنی یک هزینه اضافی.امروزه استخرهای مدرن بیشترین طرفدار را دارند.

6.موقعیت آب وهوایی منطقه را در نظربگیرید
بسته به منطقه ای زندگی میکنید و نوع آب و هوایی که دارد، طرح استخر شما فرق میکند و اینکه شما باید نکات مختلفی در طراحی و ساخت آن به کار ببرید. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی میکنند بهتر است ازاستخرهای سرپوشیده استفاده کنند.در مناطق معتدل میتوانند از گرم کننده های استخر نیز استفاده کنند. برای همین شما باید اول از همه منطقه آب وهوایی خود را در نظر بگیرید و بسته آن و نکاتی که باید در آن رعایت کنید.یک طرح مناسب را انتخاب کنید.

7.چگونگی استفاده از استخر خود را بدانید
قبل از اینکه اقدام به ساخت استخر کنید، بهتر است هدف خود را تعیین کنید.آیا برای بچه های می سازید؟برای سرگرمی یا آرامش خانواده؟ یا برای فخر فروختن به دیگران؟دانستن پاسخ این سوالات کمک بزرگی به شما و سازنده استخرتان میکند تا بتواند یک طرح مناسب بسته به هدف شما انتخاب نماید.مثلا اگر شما استخر را فقط برای کودکان میخواهید، کارفرمای شما باید از موارد امنیتی بیشتری در ساخت آن استفاده کند.

8.بودجه خود را تعیین کنید.

هرکاری نیاز به پول دارد و بدون پول و بودجه تقریبا هیچ کاری انجام نمیشود، آن هم در مساله ساخت استخر.اما اگر بودجه کافی ندارید بهتر است قبلش با کارفرمای خود صحبت کنید و در خصوص بودجه کلی آن یک جلسه بگذارید.سازنده اگر بداند واقعا قصد ساخت استخر را دارد، حتما از نظر مالی با مشتری به توافق می رسد.

9.داشتن یک هزینه بلند مدت
هزینه استخر فقط به ساخت آن مربوط نمی باشد بلکه میتوان گفت هزینه آن تازه بعد از ساخت نمایان میشود.هزینه هایی مانند نگهداری استخر، سرویس های مداوم، آب و غیره. همه اینها دارای یک سری هزینه می باشد برای همین است که خیلی ها اوایل که استخر خود را ایجاد میکنند بعد از یک ماه دیگر استفاده از آن نمی کنند و می توان گفت آن را متروکه میگذارند.البته اگر شما نکاتی را که از طرف کارفرما گفته می شود رعایت کنید، میتوانید صرفه جوبی مناسبی را انجام دهید.

10.قوانین ساختمانی را بدانید
در این مساله کارفرما خیلی خوب میتواند به شما اطلاعات بدهد.ایجاد حفاظ یکی از مهمترین قوانین برای ساخت استخر می باشد مخصوصا اگر میخواهید برای آپارتمان چند واحده که کودکان زیادی دارد استخر بسازید.قوانین دیگری مانند مالیات، مجوز و محدودیت های ساخت را نیز باید در نظر بگیرید.

11. بیمه را فراموش نکنید
گفتیم استخر شامل هزینه های بلند مدت هم می باشد که یکی از این هزینه ها بیمه می باشد.بیمه استخر مربوط به کارفرمایی است که استخر منزل شما ایجاد میکند و حتما ازاین مساله غافل نشوید.

12.نسبت به مواردی که میخواهید، بی دقتی نکنید
یکی از مواردی را که باید در ساخت استخر در نظر بگیرید، مقاوم سازی درونی آن است که مساله مهم فوق العاده مهم می باشد.حتما شما نیز میخواهید استخری داشته باشید که از تمام لحاظ البته بسته به بودجه شما، کامل باشد پس هیچگاه نسبت به موارد ایمنی و ظاهری آن بی دقتی نکنید.

13.مساله انرژی را در نظر بگیرید
باید سعی کنید که در هزینه انرژی تا جایی که میتوانید، صرفه جویی نمایید.تمام تجهیزات استخر دارای سیستم برای صرفه جویی انرژی هستند، برای همین توصیه میشود که برای خرید تجهیزات حتما با کارفرمای خود مشورت کنید.

14.با محیط زیست دوست باشید
امروزه قابلیت سازگاری با محیط زیست یکی از عامل های مهم در هر ساخت و سازی است و در ایجاد استخر هم این مساله مستثنی نیست.با توجه به پیشرفت تکنولوژی ما شاهد تولید تجهیزاتی هستیم که از انرژی خورشیدی برای فعالیت خود استفاده میکنند و هیچگونه آسیبی دیگر به محیط زیست پیرامون خود نمی زنند.

15.ویژگی های آب را فراموش نکنید
ایجاد موج، حباب و آبشارهای زیبا نمونه ای از مواردی است که افراد دوست دارند در استخر خود داشته باشند.خب برای داشتن چنین ویژگی هایی زیبایی شما باید از قبل به کارفرمای خود اطلاع دهید تا او بتواند در ساخت درونی استخر تجهیزات لازم را به کار گیرد.

16.از گیاهان طبیعی یا مصنوعی استفاده کنید
این هم یکی از موارد مهمی است که باید در بودجه خود آن را در نظر بگیرید. مسلما هیچ کسی دوست ندارد که یک استخر ساده ای داشته باشد.توصیه میشود که برای زیبایی محوطه استخر خود از درخچه های کوتاه استفاده کنید که روی استخر شما نگیرد.

17.ایمنی را در نظر بگیرید
حتما اقدامات ایمنی را درنظر بگیرید.استخرهای امروزی دارای تجهیزات پیشرفته ای میباشند برای مثال شما میتوانید از هشداری استفاده کنید که زمانی شخصی درون آب می افتد، به صدا در بیاید یا گیت های ورودی برای کودکان که مانع ورود آنها به محوطه استخر می شود.

18.نکات تکمیلی را فراموش نکنید
چیزهایی مهمی مانند وسایل مقاوم سازی، مصالح کف سازی، مرزهای ایمنی، موارد بکار گیری شده در ساخت استخر ازقبل در نظر بگیرید و نکات مهم آن را یادداشت کنید و قبل ازاقدام به ساخت، با سازنده استخرخود در مورد آنها مشورت کنید.

19.سرگرمی را فراموش نکنید
هدف شما از داشتن یک استخر این است که بتوانید به دور از همه مشکلات و مسائل لحظاتی را به شادی با دوستان خود سپری کنید و خستگی یک هفته را از خود دور کنید.پس سعی کنید ازتمامی ابزارهای جانبی مانند اسباب بازی و توپ و غیره که باعث شادی و سرگرمی می شود استفاده کنید.حتی میتوانید بین دوستان یک مسابقه فوتبالی در آب تدارک ببینید.

20.یک جشن برای استخر خود برنامه ریزی کنید
یکی از بهترین لحاظ بودن در کنار دوستان است حال چه خوب است شما این لحظه را بین در یک جشن کوچک و آن به مناسبت افتتاح استخر خود برگزار کنید.حتما قبل از استفاده از استخر سعی کنید که یک جشن کوچک را برنامه ریزی کنید و تمامی دوستان خود را دعوت کنید.